Co jsou předtréninkové doplňky?

Co jsou předtréninkové doplňky?

Předtréninkové suplementy jsou relativně novým produktem, jehož úkolem je doplnit jídelníček a zároveň připravit tělo na zvýšenou fyzickou aktivitu. Živiny obsahují především velké množství sacharidů, ale za nimi následují bílkoviny. Co takové složky ovlivňují, když se vezmou před tréninkem?

Živiny tohoto typu vám v první řadě umožňují dodat tělu správné množství cukrů, které se přeměňují na energii. Vyplatí se vybrat typ předtréninkového suplementu, který obsahuje jednoduché cukry. Další složkou jsou proteiny – jejich poskytnutí tělu vám umožní začít budovat nová svalová vlákna hned po skončení tréninku a také poskytnutí složek, které brzdí katabolické procesy.

Mnoho živin obsahuje také důležité minerální soli a vitamíny, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Minerální soli a vitamíny, mezi které patří mimo jiné draslík, umožňují regulovat hladinu elektrolytů a vody v těle.

Sportovní výživa

Pro zvýšení své kondice a maximalizaci efektů získaných tréninkem dnes mnoho sportovců přijímá různé druhy živin. Mezi nimi jsou mimo jiné proteinové koktejly, velmi doporučované zejména po silovém tréninku, kdy svaly vyžadují doplnění hladiny bílkovin.

Mnoho sportovců užívá také spalovače tuků, které vám umožní zbavit se tuku, a tím zdůraznit dříve vyvinuté svaly. Často mezi fyzicky aktivními lidmi jsou oblíbené také vitamínové preparáty, ale také doplňky cenných prvků, jako je hořčík, draslík, zinek. Pokaždé by však živiny nebo doplňky měly být individuálně přizpůsobeny potřebám daného sportovce.

Každý člověk má trochu jiný metabolismus, a tím i trochu jinou potřebu jednotlivých živin. Navíc v některých sportech jsou více potřeba bílkoviny, v jiných sacharidy a v jiných kolagen nebo železo. Proto se vyplatí užívat živiny a doplňky stravy po konzultaci s lékařem nebo dietologem.

Živiny nejsou všechno

Sportovci, aby dosáhli správných výsledků, se nemohou zastavit u tréninku. Pokud po fyzické námaze naše tělo nedostává správnou dávku bílkovin, sacharidů, vitamínů a minerálů, pak nás tato námaha místo zlepšení kondice, síly a rychlosti vyčerpá a zničí.

Proto lidé, kteří provozují sport, často užívají doplňky. Jsou mezi nimi proteinové koktejly, spalovače tuků a mnoho dalších látek bohatých na látky cenné pro tělo. Je však dobré si připomenout, že živiny nejsou všechno a kromě nich jezte běžné potravinářské výrobky, zejména ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy, celozrnné výrobky.

Živiny obsažené v potravě se do těla vstřebávají lépe než ty, které jsou k živinám přidávány. Živiny by tedy měly zdravou stravu fyzicky aktivního člověka doplňovat, nikoli nahrazovat. Trenéři, lékaři a odborníci na výživu by na to měli upozornit sportovce, protože mnozí z nich mají tendenci nahrazovat běžná jídla živinami.

Doplňky