Co by měl mít aktivní člověk vždy po ruce?

Co by měl mít aktivní člověk vždy po ruce?

Lidé, kteří aktivně sportují, běhají nebo cvičí v posilovně, by měli mít vždy zdravé svačiny a nápoje k uhašení žízně. Vyplatí se sáhnout po nejen pohodlných, ale i hodnotných produktech, které prospějí vaší kondici a zdraví.

Vyplatí se mít produkty jako:

  • Izotonický nápoj. Izotonický nápoj bude perfektní na zahnání žízně, ale i doplnění ztracených tekutin. Stojí za to vědět, že izotonický nápoj obsahuje cenné minerály. To je velmi důležité, protože tyto prospěšné faktory se ztrácejí potem a je třeba je urychleně doplnit.
  • Energetická tyčinka. Když zaznamenáte pokles energie, máte chuť na něco chutného. V takové situaci jsou perfektní energetické tyčinky, které lze zakoupit v obchodech pro sportovce. Vyplatí se dbát na to, aby tyčinka obsahovala pouze zdravé suroviny a aby se jednalo o hodnotný produkt.
  • Proteinový nápoj. Proteinové koktejly se připravují z pohodlných sáčků, takže je můžete připravit téměř za každých podmínek. Jsou bohatým zdrojem bílkovin.

Protein jako cenný stavební kámen

Každá ze živin má v lidském těle důležitou roli. Protein působí jako stavební materiál. Celá lidská bytost se skládá z bílkovin: každá kost, sval, orgán, buňka nebo enzym. Aby se člověk vyvíjel a rostl, jsou bílkoviny nezbytné.

Organismus nemá kapacitu tuto složku ukládat, proto je nutné pravidelně dodávat cenné stavební materiály. Hlavními zdroji bílkovin jsou: drůbež, maso, ryby, vejce, mléko a výrobky z něj. Rostliny také poskytují bílkoviny, ale ve většině případů se jedná o neplnohodnotné bílkoviny. Výjimkou je sója, která jako jediná poskytuje plnohodnotné bílkoviny.

Strava bohatá na bílkoviny je klíčová pro vyvíjející se organismy: malé děti, teenagery, těhotné ženy a také pro sportovce, kteří chtějí rozvíjet své svaly. V případě kulturistů se množství bílkovin obsažených v denní stravě může ukázat jako nedostatečné a je nutné je doplňovat proteinovými suplementy.

Arginin ve sportu

Sportovci a kulturisté své svaly nešetří, neustále je usilovně trénují. Ve většině případů jejich tělo potřebuje zvýšené zásoby živin a podporu v podobě speciálních živin a doplňků. Umožňují zvýšit sílu a vytrvalost svalů, činí je odolnými vůči zraněním a mikroúrazům a také podporují regeneraci svalů v noci.

Přípravky určené pro amatéry silového tréninku často obsahují arginin. Arginin je relativně exogenní aminokyselina, protože si ji lidské tělo dokáže vyrobit z jiných sloučenin. Arginin se do lidského těla dostává především s potravou a je zcela běžný: v drůbeži, mase, rybách, mléce a výrobcích z něj. V některých případech se doporučuje další suplementace argininu, jako je tomu při zvýšeném tréninku, fyzické námaze nebo rehabilitaci.

Arginin je nezbytný pro tvorbu růstového hormonu, podílí se také na čištění těla od zbytků metabolismu.

Rady pro sportovní studenty