Správná hydratace, výživa a katabolismus a působení kreatinu

Správná hydratace, výživa a katabolismus a působení kreatinu

I malá fyzická námaha vede ke zvýšené spotřebě mikroživin, vitamínů či prvků potřebných pro správnou práci v našem těle. Pokud nechceme zažít nepříjemné dopady jejich nedostatku na vlastní kůži, měli bychom zajistit jejich pravidelný přísun ve správném množství. Občas se nám během tréninku stane, že nám začne docházet síla a srdce nám buší až moc rychle. To je signál, že nám chybí elektrolyty nebo jiné cenné prvky stravy.

Pro rychlé vyplnění případných nedostatků je nejlepší sáhnout po izotonických nápojích. Jsou nejen lehce stravitelné, takže rychle odstraňují nedostatky, ale také velmi lehké pro náš žaludek, nezatěžují ho a mají příjemnou chuť. Vyplatí se však vybírat pouze kvalitní nápoje, které mají dobře vyvážené jednotlivé ingredience. Pokud je rovnováha narušena, pak není vše absorbováno v potřebném množství. Takové nápoje zlepšují vytrvalost a svalovou sílu, díky čemuž může trénink trvat déle a být intenzivnější.

Blokování katabolických procesů

Mnohohodinový trénink vedený několikrát týdně, dobře vyvážená strava a živiny někdy nestačí k vybudování uspokojivé svalové hmoty. Proč se to děje, kde je kořen tohoto problému? S největší pravděpodobností jsou naše vlákna poškozena přirozeným katabolismem. Každý asi ví, že pro zdraví těla se vyplatí jíst jen lehkou večeři nebo ji úplně odepřít. Je to však jedna z hlavních příčin ochabování svalů.

V noci, kdy tělo nemá odkud čerpat energii, se přepne na to, co se nám podařilo uložit. Využívá především svaly. Pokud je tedy chceme ušetřit, vyplatí se používat lehký kondicionér s obsahem proteinů s velmi dlouhou dobou vstřebávání. Jedná se o nejběžnější odrůdy kaseinu, kaseinátu sodného a vápenatého. Tyto druhy bílkovin se vstřebávají pomalu a postupně, díky čemuž nedochází k přerušení výživy těla. Použití takového doplňku umožňuje minimalizovat katabolismus, tedy rozpad svalových vláken.

Další porce kreatinu

Dokonale vyrýsované tělo, bez gramu zbytečného tuku, není vůbec nemožným cílem. Každý samozřejmě potřebuje trénink šitý na míru jeho schopnostem a potřebám a na jinou dobu, ale vytrvalost a rozumný přístup to velmi usnadní. Na začátku cesty je nejlepší poradit se s trenérem a dietologem, abychom nedělali chyby, které mohou mít vliv i na naše zdraví.

V první řadě byste měli mít dobrý tréninkový plán, ale stejně důležitá je i zdravá strava. Vývoj svalů ovlivňuje mnoho faktorů. Potřebujete bílkoviny, aminokyseliny a také kreatin. Tato chemická sloučenina je přítomna v našem každodenním jídle – najdeme ji v mase a živočišných produktech. Jeho úlohou je vytvářet svalová vlákna tím, že jim dodává správné množství energie. Díky tomu se proteiny syntetizují mnohem rychleji než obvykle. Kreatin je také nenahraditelný, protože zlepšuje výdrž a efektivitu. Tělo se tak rychle neunaví.

Doplňky