Jak zregenerovat tělo po cvičení?

Jak zregenerovat tělo po cvičení?

Mnoho sportovců si klade otázku, jak efektivně zregenerovat tělo po námaze spojené s pár desetiminutovým tréninkem. Možností je mnoho – v první řadě se vyplatí používat klasické proteinové nebo sacharidové doplňky, které umožní nejen vybudovat trvalé svaly, ale také je po cvičení plně zregenerovat.

Dalším důležitým aspektem je přítomnost aminokyselin, které brzdí postupné okyselování organismu – to zaručuje především nedostatek kvásku. Důležité také je, že tyto typy produktů umožňují dodat tělu nejen bílkoviny, ale také cenné vitamíny, minerální soli a sloučeniny jako draslík nebo sodík, jejichž role v ekonomice elektrolytů je nezanedbatelná.

Dalším způsobem regenerace organismu je hydratace pomocí izotonických nápojů – obsahují mnoho cenných prvků, ale především vysoký obsah sacharidů, které dodají další dávku energie. Mnoho z izotonických nápojů obsahuje také vitamíny.

Jsou živiny účinné ve stravě sportovců?

Hodně se mluví o účinnosti proteinových a sacharidových doplňků používaných sportovci. O těchto produktech se vyrojilo mnoho mýtů – že jsou patogenní, jejich konzumace se může ukázat jako závislost a účinky nejsou dlouhodobé.

Stojí za to bojovat s těmito deformacemi a dokázat, že tyto produkty jsou zcela bezpečné a dokonale plní svou roli. Živiny jsou k dostání v prodejnách věnovaných sportovcům – prodejce by měl znát jejich složení a poradit, které budou pro danou sportovní disciplínu ideální. Vyplatí se vybrat ty produkty, které jsou vyráběny osvědčenými výrobci.

Jsou živiny účinné? – pokud se používají pravidelně, v určitou denní dobu a podporují každodenní trénink – ano. Úkolem suplementů je nejen podporovat přirozený proces budování odolných svalových vláken, ale také zabránit jejich katabolismu, tedy pomalému rozpadu v důsledku nadměrné námahy. Navíc doplňky obsahují mnoho cenných vitamínů.

Význam energetických tyčinek pro sportovce

Energetické tyčinky se stávají stále oblíbenějším prostředkem, jak unavenému tělu dodat základní živiny, jako jsou bílkoviny, sacharidy nebo vitamíny. Tyto produkty oceňují hlavně sportovci, kteří kladou důraz na to, že jsou především šikovné a málo stojí. Je to pravda – energetické tyčinky lze v případě silné únavy strčit do kapsy a vyndat, ať jste kdekoli.

Jaké jsou další výhody tohoto druhu produktů? – Složky v nich obsažené jsou lehce stravitelné a vstřebatelné tělem. Je však důležité si uvědomit, že tyčinky tohoto typu by neměly nahrazovat plnohodnotná jídla. Energetické tyčinky dělíme na tři druhy: proteinové, proteinovo-sacharidové a energetické tyčinky.

Energetické mají mnoho sacharidů, ale vyplatí se hledat ty složené ze složitých cukrů – energie se uvolňuje mnohem rychleji. Proteinové tyčinky obsahují velké množství bílkovin – měly by být konzumovány s velkým množstvím pitné vody, protože zasytí.

Doplňky