Potréninkové doplňky – jak fungují?

Potréninkové doplňky – jak fungují?

Potréninkové doplňky se stávají stále oblíbenějším doplňkem stravy pro sportovce – profesionální i ty, kteří své dobrodružství se sportem teprve začínají. Jaké je složení tohoto typu živin? Jaký je jejich osud? Předtréninkové doplňky vám umožní doplnit potřebné živiny, jako jsou sacharidy.

Jejich přítomnost je především dávkou další energie, která bude využita pro ještě efektivnější trénink. Je však důležité přijímat konkrétní živiny ve vhodném časovém intervalu – složky obsažené v určitých produktech se mohou vstřebávat pomaleji nebo rychleji, proto se vyplatí pročíst si jejich složení a rozebrat, jakou dobu konzumace bude nejlepší tělu poskytnout optimální množství živin.

Další důležitou otázkou je, že se živiny nepřekrývají – zvýšené hladiny sacharidů, které se při cvičení nevyužijí, se mohou dokonce přeměnit na tuk.

Sacharidové doplňky – jaký je jejich účinek?

Sacharidové doplňky jsou přípravky, které obsahují alespoň 50 % sacharidů na 100 gramů produktu. Díky své akci si je cení především sportovci, kteří se denně zabývají vytrvalostními disciplínami.

Hlavním účelem užívání sacharidových doplňků je poskytnout tělu dostatek energie pro rychlou přípravu na výkon nebo regeneraci po cvičení. Hlavní výhodou sacharidových doplňků je fakt, že nejen dodají energii, ale také napomáhají budování čisté svalové hmoty.

Dodatečná dávka sacharidů brání tělu získávat energii z bílkovin, tedy svalů. Tato situace nejen brání budování trvalé svalové hmoty, ale také svaly ochuzuje. Tato situace je pro sportovce krajně nepříznivá. Další výhodou sacharidových doplňků je fakt, že jejich příjem lze přizpůsobit individuálnímu režimu cvičení či tréninku.

Izotonické nápoje – akce

Izotonické nápoje jsou potravinářské výrobky schválené pro běžný oběh, které jsou určeny především profesionálním sportovcům, ale také lidem aktivně provozujícím různé sporty. Takoví lidé jsou při tréninku vystaveni nejen neustálé ztrátě vody v těle, ale také neustálému snižování množství živin.

I malá ztráta vody způsobí výrazné snížení výkonnosti našeho těla, což snižuje efektivitu tréninku. Úkolem izotonických nápojů je doplnit hladinu vody a také poskytnout přísady, jako jsou sacharidy a draslík. Koncentrace ingrediencí v izotonických nápojích je úplně stejná jako v lidském těle, a proto je tento produkt široce doporučován sportovcům.

Co najdeme v izotonických nápojích? V první řadě sacharidy, poskytující dávku energie. Pak trocha bílkovin, ale také již dříve zmíněný draslík a sodík, které jsou zodpovědné za správnou hydrataci a hydrataci organismu.

Doplňky