Co jsou gainery?

Co jsou gainery?

Gainery jsou poměrně novým produktem na trhu suplementů a živin – jejich účinek je však tak široký, že je s nadšením využívají jak profesionální sportovci, tak aktivní lidé, kteří chtějí o své tělo komplexně pečovat zejména při namáhavé fyzické námaze.

Co jsou gainery? Jedná se o komplexní potravinářské produkty obsahující jak sacharidy, bílkoviny, vitamíny, tak cenné minerální soli. Název pochází z anglického slova „gain“ – růst, budovat a dokonale vystihuje princip tohoto produktu. Gainery využívají především začínající sportovci, kteří chtějí budovat svaly a dodat tělu všechny potřebné živiny.

Gainery se doporučují i ​​v případě návratu do tréninku po zranění a rekonvalescenci. Charakteristickým rysem gainerů jsou rychle vstřebatelné složky, což výrazně usnadňuje regeneraci po tréninku. V gainerech dominují sacharidy.

Jaká je akce gainerů?

Gainery mají široké spektrum aktivity, a proto je tak oceňují jak vytrvalostní, tak siloví sportovci. Úkolem gainerů je především podpora anabolických procesů probíhajících po tréninku, tedy těch, které umožňují rychlejší tvorbu cenné svalové hmoty.

Proteiny obsažené v gainerech jsou perfektní i pro regenerační procesy – obsažené sloučeniny brzdí katabolické procesy a doplňují případné nedostatky svalových vláken, budováním svalové hmoty také zvyšují jejich sílu a vytrvalost.

Úkolem gainerů je také poskytnout cenné minerální soli a mikroelementy – při intenzivním tréninku, např. při pocení, jich hodně ztrácíme. Jejich přítomnost v těle je prvořadá – pomáhají regulovat činnost konkrétních orgánů a účastní se anabolických procesů. Gainery skvěle podporují regeneraci organismu a díky zvýšenému obsahu sacharidů dodávají sílu.

Co obsahuje gainery?

Složení gainerů je velmi zajímavé a možná vás překvapí – především značnou část tvoří sacharidy, jejichž hodnota může být až 80 procent. Předpokládá se, že jejich optimální dávka je asi 60 procent. Bílkoviny tvoří 10 až 35 procent obsahu přípravků. Zbývající složky jsou minerální soli a sacharidy.

Je však vhodné připomenout, že gainery mají různé hodnoty bílkovin a sacharidů, proto se vyplatí číst etikety a hledat produkt, který bude plně vyhovovat našim potřebám. Podstatné je zvýšené množství sacharidů – umožňují zvýšit anabolické procesy, které jsou nezbytné pro budování svalové hmoty.

Kromě toho se sacharidy využívají také k získání další energie, což funguje především po intenzivním tréninku. Za zmínku stojí, že gainery obsahují především jednoduché cukry, které se velmi rychle uvolňují, což umožňuje rychlé nabrání síly. Kvalitní gainery obsahují také komplexní aminokyseliny, jako jsou BCAA.

Doplňky