Co jsou to izotonické nápoje?

Co jsou to izotonické nápoje?

Izotonické nápoje jsou specializované nápoje, které jsou k dispozici v obchodech s potravinami, sportovních obchodech a na místech, jako je tělocvična. Izotonické nápoje jsou určeny především sportovcům a aktivním lidem a jejich působnost je velmi široká.

To, co charakterizuje tento typ produktů, je koncentrace podobná koncentraci tělních tekutin v lidském těle. Díky tomu se velmi rychle vstřebávají a mají silné hygroskopické vlastnosti. Hlavním úkolem izotonických nápojů je účinná hydratace a hydratace organismu, zejména při silné fyzické námaze.

Izotonické nápoje díky svému složení hydratují mnohem účinněji než vařená nebo minerální voda. Jsou složeny převážně ze sacharidů a sodíku. V jakých situacích jsou izotonické nápoje nezbytné? Především při fyzické námaze, kdy je potřeba doplnit tělesné tekutiny a případné mikroživiny, které byly odstraněny spolu s potem.

Jaké jsou složky izotonických nápojů?

Izotonické nápoje mají velmi charakteristické složení – najdeme v nich především sacharidy, které mohou tvořit až 90 % objemu výrobku. Sacharidy jsou důležité především z hlediska poskytnutí velké dávky energie v krátkém čase. Proto se při provozování vytrvalostních sportů doporučují izotonické nápoje.

Samozřejmě základní složkou izotonických nápojů je voda, ve které jsou rozpuštěny všechny přísady. Voda zvlhčuje tělo, umožňuje doplnit jeho nedostatky. Voda je nezbytná pro správný průběh základních procesů, včetně anabolických procesů. Základními složkami izotonických nápojů jsou draslík a sodík – ty jsou zodpovědné především za správné vstřebávání vody a její vstřebávání do organismu, draslík umožňuje regulovat práci svalů.

Navíc umožňují udržovat vhodnou hladinu elektrolytů. Složení izotonických nápojů zahrnuje také vápník a hořčík – mají pozitivní vliv na činnost svalového a nervového systému.

Jaký je účinek sportovních nápojů?

Izotonické nápoje jsou široce používány, ale jejich primárním účelem je uspokojit potřeby sportovců a fyzicky aktivních lidí. Prvním a nejdůležitějším úkolem izotonických nápojů je samozřejmě uhasit žízeň. Při intenzivním tréninku naše tělo využívá vodu k práci těla a také k odstraňování toxických látek.

I malé množství vody účinně snižuje výkonnost těla a tím i efektivitu tréninku. Voda není vždy dobrým řešením, zvláště když chceme nabrat sílu a doplnit živiny ztracené během tréninku. Izotonika dokonale hydratuje organismus – poskytnutím složek jako je sodík nebo draslík je možné regulovat rovnováhu elektrolytů a mnohem lepší vstřebávání vody a její využití.

Izotonické nápoje jsou ceněné i pro obsah sacharidů – cukry obsažené v tomto typu nápojů se rychle vstřebávají do těla, což umožňuje dodat další energii.

Doplňky