Doplňky stravy – používejte je s rozumem

Doplňky stravy – používejte je s rozumem

Stále více lidí místo péče o pestrou stravu sahá po doplňcích stravy. Jsou pouze doplňkem. Nemají být považovány za náhražky. To je velmi nerozumný přístup. Samozřejmě ne každý má čas jíst zdravě.

Někteří jsou tak zaneprázdnění, že si raději vezmou pilulku, než aby se divili, co jedí. Mezitím doplňky nejsou tak dokonalé, aby mohly nahradit některou ze složek zdravé a pestré stravy. Proto se rozhodně vyplatí sáhnout po ovoci a zelenině a po suplementech – jen ve zvlášť odůvodněných situacích. Například těhotné ženy jsou vystaveny nedostatku některých látek. Musí občas sáhnout po suplementech, ale pouze pod přísným lékařským dohledem.

Také v případě starších lidí je po lékařské konzultaci vhodné sáhnout po suplementech. Nekombinujte však více přípravků, vždy dbejte na to, aby do určité míry neduplikovaly svůj obsah.

Doplňky k doplnění nedostatků vitamínů

V létě máme snadný přístup do pokladnice vitamínů, kterou je sběr čerstvé zeleniny a ovoce. Horší situace je v zimě, kdy je omezený výběr čerstvé zeleniny a ovoce. Dny jsou krátké, není slunce a ztrácíme přístup k vitamínu D. Ale i bez ohledu na roční období v dnešní závratné době se málokdy podaří udržet vyváženou stravu, která nevyžaduje další přísady. Jakékoli jídlo nebo stimulanty doporučují podporovat tělo nezbytnými mikroživinami.

Nedostatek vitamínů lze doplnit doplňky stravy. Před nákupem vybraného produktu je nejlepší poradit se s lékařem, který provede rozhovor a posoudí, jakým nedostatkem vitamínů trpíme. Měli bychom také pamatovat na to, že předávkování různými druhy vitamínů může mít stejně vážné následky jako jejich nedostatek. Při užívání jakýchkoli vitaminových doplňků proto buďte opatrní a střídmí. Také byste neměli kombinovat příliš mnoho přípravků mezi sebou a u žádného z nich zvýšit doporučenou denní dávku.

Vitamin D jako důležitý doplněk

Vitamin D je mikroživina, která hraje v lidském těle velmi důležitou roli. V létě ho můžeme získat ze slunce, ale v zimě je důležité nedostatky tohoto vitamínu doplnit. Jeho nedostatek v těle může vést k vážným onemocněním a onemocněním jako je slabost, záněty kůže, křivice, vysoký krevní tlak.

Nedostatek vitaminu D je také spojován s rakovinou prsu u žen a rakovinou střev. Při doplňování této mikroživiny mohou být užitečné doplňky a doplňky obsahující vitamín D. Je však třeba si uvědomit, že nadbytek tohoto vitamínu může vést k hromadění velkého množství vápníku v krvi a mít za následek vážné komplikace, jako je tvorba ledvin kameny a dokonce poškození ledvin. Z tohoto důvodu by měly být živiny a doplňky s vitamínem D používány s rozumem a s mírou.

Vyplatí se také kombinovat jejich užívání s vhodnou stravou. Potraviny, jako jsou tučné ryby, mléčné výrobky a vejce, jsou bohaté na vitamín D. Pokud je to možné, využívejme také čerstvého vzduchu, a to i v zamračených podzimních a zimních dnech.

Doplňky