Fyzická aktivita, strava – klíč ke zdraví

Fyzická aktivita, strava – klíč ke zdraví

Naše pohoda, schopnost pohybu a aktivity závisí na našem zdraví. O své zdraví se vyplatí pečovat každý den, nejen když si toho všimne náš lékař. Co rozumíme pod pojmem zdravý životní styl? v první řadě schopnost relaxovat – v dnešní době jsme vytížení, nemáme čas na sebe.

Sport je velkým potěšením a dává šanci změnit svůj život: běháme, jezdíme na kole nebo plaveme, spalujeme kalorie, ale hlavně pečujeme o správnou postavu, shazujeme zbytečné kilogramy a činíme tělo pružnějším. Další důležitou složkou cesty k pohodě je samozřejmě správná strava – ta by měla být přizpůsobena našemu životnímu stylu, aktivitě, váze, ale i chutím, které máme rádi.

Jídlo má být nejen zdravé, ale především chutné. Pojďme tedy v kuchyni experimentovat, neustále hledat nová řešení a příchutě. Při tvorbě jídel používáme zeleninu, ovoce, ryby a celozrnné pečivo.

Běhání – běhat může každý

Běh je vedle chůze jednou z nejzákladnějších a prvotních činností, které člověk zná. Běh je proces, při kterém se pohybujeme mnohem rychleji než při klasické chůzi. Běh pro sport nevyžaduje odbornou přípravu ani nákup sportovního vybavení.

Stačí pohodlný outfit a správně zvolené běžecké boty, které nám umožní ujet další kilometry. Oblečení by mělo být vzdušné, zajišťující výměnu vzduchu. Boty by měly držet kotník v jedné poloze stabilně, aby nedošlo ke zranění. Běh je obecně rozvojový sport – posiluje kondici a buduje svaly.

V běhání je také velmi důležité, že běhat můžete v každém věku – běhejte mladí i trochu starší. Běh dokonale ovlivňuje celkovou výkonnost těla, umožňuje spalovat zbytečné kalorie a tuk hromadící se v bocích. Kromě toho vám běhání také umožňuje překonávat vlastní bariéry neustálým stanovováním nových cílů.

Plavání – metoda pro postavu

Plavání je jednou z nejlepších forem aktivity – plavat může každý, bez ohledu na věk. Umístění koupališť a koupališť ve městech vám dává skvělé možnosti, jak trávit čas ve vodě a užívat si mnoha výhod plavání.

Absolvování vodního aerobiku, plavání pod dohledem instruktora nebo vlastní procházení následných délek bazénu – možností je mnoho. Jak plavání ovlivňuje naše tělo? Za prvé dokonale uvolňuje svaly – to je důležité zejména pro lidi, kteří pracují s počítačem a nemění polohu několik hodin. Výsledkem je pomalá deformace páteře.

Pohybující se obratle mohou vyvíjet tlak na nervová zakončení a tím způsobit bolest. Tato situace je extrémně zdraví nebezpečná, zejména v případě starších a nemocných lidí. Plavání dokonale uvolňuje svaly, umožňuje stimulovat stagnující klouby, je skvělé i jako disciplína, která vás uklidní a umožní vám relaxovat.

Rady pro sportovní studenty