Fyziologické aspekty tréninku

Fyziologické aspekty tréninku

Pochopení fyziologických procesů, byť na elementární úrovni, je velmi důležité při tréninku každého amatéra i profesionála. Jedním ze základních biologických poznatků moderních trenažérů je rozdíl mezi katabolickými a anabolickými procesy v těle.

Produkty podporující trénink tím, že dodávají tělu živiny a posilují anabolickou stránku, se nazývají anabolika a jsou neprávem nechvalně proslulé. Použití tak běžných látek jako kreatin, aminokyseliny nebo AAKG ve stravě sportovce je zcela pochopitelné a postupem času se stalo možným i pro naprosté amatéry.

Živiny podporující budování svalové hmoty se skládají z látek, které výrazně usnadňují dostat do svalů potřebné živiny a velmi důležitý kyslík. Jde o nezbytné suroviny, díky nimž v těle vznikají nové chemické reakce a v důsledku toho i nové vazby ve svalech. Zlepšené prokrvení svalů díky anabolikům a také lepší hormonální rovnováha přispívají k dalšímu růstu svalové tkáně.

Školení na amatérské úrovni

V posledních letech přibývá sportovců provozujících daný sport amatérsky. Mezi disciplínami, které si nejrychleji podmaní srdce nováčků, má mimořádný význam běh. Po celém světě a v Polsku zvláště jsou poslední roky ve znamení neustálého nárůstu počtu běžců.

To, co začíná jako obyčejný koníček, se rychle mění v potřebu neustále posouvat své hranice a zlepšovat své dosavadní výsledky – odkud je k amatérským akcím a poloamatérským hromadným běhům kousek. Počet účastníků aktivně podporujících všechny akce zaměřené na podporu zdravého životního stylu prostřednictvím běhání neustále roste, stejně jako peníze vybrané běžci v četných charitativních kampaních.

V posledních letech se stále objevují nové kampaně, které jsou založeny na sbírání peněz na dobré účely běháním, jízdou na kole nebo jakoukoli jinou aktivitou, kilometry. Tréninkem a zlepšováním vlastních výsledků můžete také vybírat peníze na dobrou věc.

Co se stane, když nepijete dostatek vody?

Voda je dar, díky kterému žijeme. Často však zapomínáme, že naše správné fungování závisí i na množství zkonzumované vody – nikoliv černého čaje nebo sladkých nápojů – a vody, čisté, vzácné, minerální, nejlépe neperlivé. Bez toho nepřežijeme ani pár dní. S tímto vědomím bychom měli častěji sahat po… vodě.

Lidé někdy zaměňují žízeň za hlad a požírá nedostatek vody v těle, což vede k přibírání na váze. Dehydratace způsobuje únavu, sklíčenost a bezmoc, protože je to voda v našem těle, která je zodpovědná za většinu procesů. Bez dostatku vody tlak stoupá, protože naše krev v dehydrovaném těle houstne. Dochází k větší produkci cholesterolu – obranného mechanismu buněk proti dehydrataci.

Nedostatek této vzácné tekutiny může vést k zažívacím potížím, včetně zácpy. Rychleji stárnete – dehydrovaná pleť je vrásčitá, suchá a náchylná k mechanickému poškození.

Výcvik