Proč mohou být doplňky stravy nebezpečné?

Proč mohou být doplňky stravy nebezpečné?

Užívání doplňků je v poslední době velmi módní. Je to pochopitelné – nikdo nechce trpět nedostatkem vitamínů, železa, hořčíku či jiných minerálů a pilulky jsou nejpohodlnějším způsobem, jak tuto hladinu doplnit. Měli byste si však uvědomit, že suplementace má také své nevýhody – když je prováděna nesprávně.

Především si pamatujte, že vitamíny ve formě tablet nemohou nahradit ty přijímané v potravě. Mají být pouze nezbytným doplňkem. Za druhé, doplňky stravy je třeba brát opatrně, nejlépe pod neustálým dohledem lékaře, protože přemíra vitamínů a minerálů může hodně ublížit.

Opatrní ohledně doplňků stravy bychom měli být také v případě, že trpíme chronickým onemocněním (zejména rakovinou nebo trávicí soustavou) nebo pokud užíváme nějaké léky. Například vitamínové přípravky mohou interagovat s léky, což vede k nejrůznějším nepříjemným a dokonce nebezpečným komplikacím.

Proč by měl lékař předepisovat doplňky stravy?

Televizní a rozhlasové reklamy na nás stále častěji útočí reklamami na suplementy, tedy vitamíny a minerály, které jsou tělu dodávány ve formě tablet, kapslí, tekutin atd. Pravdou však je, že byste se neměli rozhodovat pro pravidelné užívání příjem na vlastní pěst bez konzultace s lékařem.taková specifika. Proč?

Hlavním důvodem, proč by suplementaci měly předcházet konzultace, je fakt, že přebytek vitamínů tělu škodí stejně jako jejich nedostatek. Bez patřičného výzkumu a znalostí je těžké sami posoudit, kterou složku tělo potřebuje a kterou ne.

Lékař zohlední nejen krevní testy, ale také informace o životním stylu, případných onemocněních, lécích, denní stravě, míře denní fyzické aktivity, tělesné hmotnosti atd. Právě díky těmto informacím můžete přiřadit vhodné doplňky tzv. aby to nevedlo k přebytku vitamínů v těle nebo dokud doplněk nebude interagovat s léky.

Jaké doplňky by měli sportovci užívat

Suplementy pro sportovce na jedné straně ovlivňují růst svalové hmoty, na druhé straně jsou nutné po intenzivním tréninku doplnit tělu odpovídající hladinu vitamínů a minerálů. A jaké konkrétní ingredience potřebují lidé, kteří se věnují sportu? V první řadě by měly zajistit zvýšenou hladinu BCAA, tedy speciálních aminokyselin, které stimulují syntézu bílkovin.

Mají také vliv na zvýšenou sekreci růstových hormonů a zároveň snižují tělesný tuk. Je nejdůležitější složkou sportovní výživy a doplňků. Mezi ingrediencemi by neměl chybět ani kreatin zodpovědný za budování svalů, beta-alanin, který ovlivňuje lepší výkon (a tím oddaluje únavu), dále kofein, který povzbudí tělo unavené tréninkem, a syrovátkový protein, který se vyplatí konzumovat nejen před , ale také a po tréninku.

Je zodpovědný za správnou hmotu a růst svalů. Vyplatí se věnovat pozornost tomu, zda přijaté živiny a doplňky obsahují všechny zde přítomné složky.

Doplňky