Každý z nás chce být zdravý, cítit se dobře ve svém vlastním těle, aby naše energetické zdroje a pohoda byly nevyčerpatelné a život šťastný. Stále častěji zjišťujeme, že k tomu, abychom to mohli uskutečnit, musíme své tělo správně vyživovat, aby nám mohlo správně sloužit.
Často se ukáže, že problém je začátek změn, které si na talíři zavedeme, velmi často, pokud chceme provést důkladné změny ve svém jídelníčku hned, sami se od takových kroků odradíme. Proto se vyplatí používat prozíravý plán nutričních změn, protože pokud začneme radikálně měnit stravovací návyky nasbírané za mnoho let a ne jednou za život, je značné riziko, že se zdravého stravování rychle vzdáme.
Změny je nejlepší zavádět pozvolna, například nahrazením jednoho nezdravého jídla denně zdravější náhražkou, méně cukru a soli v našem denním jídelníčku a místo sladkostí volíme sladké ovoce. Zavedením drobných změn se nebudeme cítit pronásledováni novým stylem výživy, nebudeme jím unavení ani zahlceni, a jakmile nastolíme první změny, je čas na další.
Psychologové tvrdí, že největší hrozbou změn v našem životě je ohnivé nadšení, naopak je často způsobeno příliš náhlými změnami, na které často nejsme připraveni, proto se vyplatí používat metodu malých krůčků a usilovat o zdraví s těmito malé krůčky.
Zdravá strava v 21. století
S novým životním stylem, který do Česka přišel ze západu, přišly i nové stravovací návyky a další druhy jídel a způsoby přípravy jídel, což našemu tělu ne vždy prospívá.
Bohužel velmi často, zaneprázdněni a ve spěchu, vybíráme potravinářské výrobky, které jsou jednoduché a rychlé na přípravu, bohužel jsou vysoce zpracované, a proto by se neměly jíst příliš často. Můžeme však pozorovat, že v posledních letech výrazně vzrostlo nutriční povědomí Poláků, což se projevuje mimo jiné častým a důkladným čtením složení potravinářských výrobků. Tento trend určitým způsobem nutí výrobce zavádět zdravější alternativy produktů, které již nejsou středem zájmu spotřebitelů.
Tím, že se vyvarujeme potravinářských přídatných látek, jako jsou umělá barviva, škodlivá sladidla, konzervační látky a látky zlepšující chuť a vůni, rozhodně zlepšíme své zdraví a výkonnost těla. Mnoho lidí se však obává, že ovoce a zelenina, které byly dříve zdravé, již dnes nejsou tak výživné, a to kvůli zemědělským a zahradnickým postřikům a půdním přídavkům, které pronikají do potravinářských výrobků. Dobrým řešením je důkladně omýt ovoce a zeleninu v horké vodě a namočit je do misky s teplou vodou a malým množstvím jedlé sody.
Pro zlepšení svého zdraví můžeme udělat hodně a mnoho lékařů nám dává na vědomí, že jsme to, co jíme, takže stojí za to věnovat chvilku čtení etiket při nakupování a připravovat hodnotná jídla déle.
Zdraví pod kontrolou
Asi každý rozumný člověk bude souhlasit s tezí, že o zdraví je třeba dbát preventivně i v rámci dodržování správné stravy. Vyplatí se sáhnout co nejčastěji po produktech, které nám pomohou chránit se před vážnými, nejen rakovinnými nemocemi.
Pokud chceme své tělo podpořit v boji s případnými neoplastickými změnami, měli bychom co nejčastěji užívat šťávy z granátového jablka nebo aloe. Látky, které obsahují, mají velmi pozitivní vliv na naše zdraví, zaměřují se především na boj s karcinogeny. Nejdůležitější je, že šťávy jsou výhradně z ovoce, bez jakýchkoliv přídavných látek. Neměly by se také vyrábět na bázi koncentrovaných šťáv, protože pak nebudou tak cenné.
Džusy se dají koupit v obchodech s potravinami, hlavně ve firmách distribuujících zdravé potraviny. Stojí za to se pro takový nákup rozhodnout, tím spíše, že by neměl být příliš drahý.