Proteinové doplňky – pro koho a vyplatí se to?

Proteinové doplňky – pro koho a vyplatí se to?

V tisku a odborných médiích souvisejících s tématem kulturistiky a fitness se často setkáváme s velmi různorodými informacemi o proteinových doplňcích. Mýty, výhody i nevýhody, týkající se tohoto typu specifik se v průběhu let nashromáždily. Pojďme si tedy shrnout pár základních informací o tzv. proteiny.

Protein hraje v lidském těle velmi důležitou roli – buduje svaly, transportuje látky a dodává energii. Stejně jako se tuk ukládá ve tkáních, tak se v případě bílkovin spaluje „za pochodu“, proto je neustálé doplňování bílkovin tak důležité, když chceme nabrat hmotu nebo dosáhnout nabrání suché svalové hmoty.

Vhodná porce bílkovin pro dospělou ženu, doporučovaná odborníky na výživu, se pohybuje kolem 45 g, zatímco pro muže – 55 g. Takové množství je v přirozené stravě obtížné dosáhnout. Je to samozřejmě možné, ale vyžaduje to velké úsilí při sestavování jídelníčku.

Správnou podporou v takové situaci jsou proteinové doplňky. V široké nabídce přípravků si každý najde to své. Jsou klasifikovány jako související s tréninkem, používají se ke snížení tuku nebo nárůstu svalové hmoty a umožňují vám vybrat ten nejvhodnější produkt.

Váhové doplňky

Živiny jsou doplňky užívané v období budování svalové hmoty. Kromě konzumace živin je důležité dodržovat správnou stravu. Díky suplementům naše tělo převádí více energie do závaží, které chceme zvednout. Trh živin nám nabízí spoustu suplementů různých typů, což znamená, že ne každý suplement, který si koupíme v obchodě, dopadne dobře a zamýšlený efekt se vůbec nedostaví.

Jednou z nejlepších a nejbezpečnějších živin je kreatin, který v kombinaci se správnou stravou dává úžasné výsledky. Proteinové doplňky jsou druhým nejlepším suplementem hned po kreatinu, protože samotný protein je stavebním kamenem. Dobrým doplňkem je doplněk gainer, který je založen na syrovátkové bílkovině a komplexních sacharidech.

Pokud tedy složení obsahuje kukuřičný nebo rýžový škrob a kondicionér se dokonale rozmíchá ve studené tekutině – znamená to jednoduše, že nás výrobce oklamal. Co je dobré vědět při výběru kondicionéru? Opravdu potřebujeme správný kreatin monohydrát, protein a vitamínový a minerální přípravek.

Proteinový doplněk

Je to klasika mezi živinami pro lidi, kteří provozují sport. Doplněk se používá k doplnění stravy o bílkoviny u lidí, pro které je trénink denním chlebem. Dělíme je do tří skupin: rostlinné, syrovátkové a nemléčné živočišné bílkoviny. Rostlinné proteiny pro svou nízkou biologickou dostupnost nejsou ve složení proteinových doplňků žádoucí, nejlépe vypadá syrovátka.

Zda bychom měli užívat proteinový doplněk závisí pouze na tom, jak vypadá náš jídelníček. Pokud naše strava není uspokojivá, pak využíváme živiny, abychom zviditelnili účinky tvrdého tréninku. Proteinový doplněk je nejlepší užívat hned po tréninku nebo 5 minut před spaním nebo když nejsme schopni tělu dodat správné množství bílkovin.

V takové situaci je nejlepší zásobit se syrovátkovým proteinem a vypít ho hned po tréninku. Před spaním je nejlepší pomalu se vstřebávající protein obsahující kasein, albumin smíchaný se syrovátkovým proteinem. Je třeba si uvědomit, že proteinový doplněk je pouze doplněk stravy.

Doplňky