Vitamínový komplex pro sportovce

Vitamínový komplex pro sportovce

Při intenzivním tréninku je důležitá nejen strava, ale také podpora vitamínů. Vyplatí se zaměřit především na vitamíny pocházející z přírodních potravin – zelenina, ovoce, sušené ovoce atd. Správně zvolený vitamínový komplex však podpoří naše tělo při cvičení, urychlí i potréninkovou regeneraci.

Ve skutečnosti sportovec potřebuje vitamíny z každé skupiny a míra potřeby závisí na pohlaví, věku a intenzitě tréninku. Obecně řečeno, je absolutně důležité vyplnit:

  • -vitamíny působící jako přírodní antioxidanty, omezující destrukci buněk vlivem buněčného stresu, neutralizující volné radikály, usnadňující regeneraci – především vitamíny A, E, C,
  • vitamíny skupiny B – zodpovědné za správnou funkci svalového a oběhového systému, ovlivňující trávení bílkovin;
  • vitamin D – podporuje vstřebávání důležitých mikroelementů – vápníku a fosforu, ovlivňuje pohodu a imunitu.

Dávkování je přizpůsobeno našim potřebám v souladu s přiloženými pokyny výrobce. Pamatujte, že vitamíny lze také předávkovat – hypervitaminóza může způsobit příznaky stejně nebezpečné jako příliš málo těchto důležitých látek.

Koncentrovaná energetická sladká

Když během tréninku zaznamenáme náhlý pokles energie a každý pohyb nás bude stát hodně úsilí – je čas sáhnout po účinném doplňování síly. Energetické tyčinky nebo gely dostupné v obchodech se zdravou výživou, suplementy a dobře vybavených obchodech s potravinami jsou dobrým a pohodlným řešením.

Tyčinka – sladká energie
Energetické tyčinky obsahují nejen sacharidy, ale také vlákninu, vitamíny, minerály a dokonce i kofein. Největší energetické účinnosti dosáhneme konzumací tyčinky zhruba půl hodiny před tréninkem. Nic vám však nebrání ji sníst v pauze mezi jednotlivými cviky. Široký výběr příchutí a přísad nám umožní vybrat si produkt, který odpovídá našim osobním preferencím.

Gel – rychlý a energický
Ne každý má dostatek času na přestávky na jídlo. Energetické gely byly vytvořeny pro běžce, cyklisty, plavce a triatlonisty. Jejich malý objem a vysoká koncentrace nutričních hodnot vám umožní rychle doplnit nedostatky.

Nejlepší nápoj na sportovní žízeň

Doplňování tekutin během tréninku je důležité a zároveň náročné. Zaplavení žaludku sladkým syceným nápojem nepřinese dobré výsledky – po krátké době pocítíme zvýšenou žízeň a pocit plného žaludku zpomalí naše pohyby. Vyplatí se sáhnout po speciálně připravených nápojích – hyper-, hypo- nebo izotonických.

Izotonický nápoj je speciálně připravená tekutina, která díky vhodné hustotě proniká buněčnými membránami. Doporučeno zejména při dlouhodobém úsilí a tréninku. Sportovec díky němu může rychle doplnit potřebné tekutiny, elektrolyty a minerály.

Hypotonický nápoj je naproti tomu tekutina zaměřená na doplnění tekutin, ale bez důrazu na rovnováhu elektrolytů. Voda je oblíbené hypotonikum, které lze s úspěchem využít při tréninku, ale při vysoké intenzitě a ztrátě energie nemusí stačit.

Hypertonik je nápoj s velkým množstvím sacharidů, určený především k potréninkové regeneraci, v menší míře k doplnění nedostatku tekutin v těle. Obsahuje spoustu živin a minerálů. Do této skupiny nápojů lze zařadit většinu sladkých nápojů, včetně ovocných šťáv.

Doplňky