Doplňky stravy – co to je?

Doplňky stravy – co to je?

Doplňky stravy jsou potravinové přípravky, obohacené o minerály, živiny (bílkoviny, sacharidy), také vitamíny. Doplňky stravy jsou povoleny k přímému prodeji – v ČR se s nimi zachází jako s potravinářskými výrobky. Doplňky stravy slouží jako doplňkový doplněk každodenní stravy – obsahují vitamíny, mikroprvky i živiny, které by měly být našemu tělu dodávány v každodenní stravě.

Někdy se však – v důsledku odtučňovací kúry nebo aktivního životního stylu či intenzivního fyzického cvičení stane, že naše tělo nemá dostatečnou dávku těchto složek. Tehdy se doporučuje konzumovat doplňky stravy. Doplňky jsou volně prodejné – můžete je koupit v lékárnách a dokonce i v supermarketech. Před jejich užíváním se však vyplatí kontaktovat lékaře-internistu nebo důvěryhodného lékárníka. Ukáže vhodné dávky i možné komplikace. Lékaři vám také doporučí provést příslušné testy, které prokážou, zda je užívání doplňků oprávněné.

Nebezpečí užívání doplňků stravy

Lidé, kteří sní o dosažení dokonalé, svalnaté postavy, tráví dlouhé hodiny intenzivním cvičením. Zvýšený trénink vede k rozvoji specifické svalové hmoty. Pro urychlení tohoto procesu se často cvičenci rozhodnou sáhnout po tzv gainery neboli „hromadné suplementy“. K dosažení požadovaného vzhledu vám mají pomoci různé druhy doplňků.

Výrobci se předhánějí ve vytváření novějších a silnějších specifik. Někdy mají dokonce nahradit samotný trénink. Takovým slibem výrobci lákají naivní a často líné zákazníky. Honba za určitým obrazem však může skončit tragicky. Předávkování tímto typem prostředku může vést k různým komplikacím, ke kterým jsou výrobci spíše zdrženliví.

Nejvíce šokující je, že některé z nich mohou dokonce obsahovat nelegální látky ve formě amfetaminů. Často ti, kteří cvičí, aniž by si byli vědomi nebezpečí, mylně připisují alarmující příznaky důsledkům nadměrného tréninku. Pokud tak neučiníte, může to vést i ke smrti.

Prvotní rady ohledně cvičebních doplňků

Doplňky stravy pro sportovce podporují růst čisté svalové hmoty. Nazývají se „hromadné doplňky“ a usnadňují získání požadované sochy. Když se rozhodneme pro intenzivní trénink, vyplatí se vědět, co nabízejí. Udržování vhodné energetické rovnováhy je jedním ze základů zdravého a bezpečného tréninku.

Bez podpory bílkovin a sacharidů může intenzivní cvičení tělo zničit. Pamatujte, že vše má své proporce a dávky doplňků nesmí překročit doporučené v příbalovém letáku. S takovými doplňky nelze zacházet jako s zázračnými léky, které samy o sobě urychlením anabolismu zajistí kýžené svaly.

Jeho základem by měl být vždy trénink, který tento typ opatření pouze podporuje. Jsou nápomocné zejména při extrémně namáhavých cvicích, při kterých se potýkáme s velkým energetickým výdejem. Trh s doplňky je velmi rozmanitý. Jejich ceny se pohybují od PLN do několika stovek zlotých. Před nákupem se také vyplatí konzultovat internetová fóra a webové stránky věnované tomuto tématu.

Doplňky