Kolik vody potřebujete vypít?

Kolik vody potřebujete vypít?

Voda je citlivé téma. Většina z nás ho pije příliš málo, bez ohledu na to, zda bereme jako minimální množství litr, jeden a půl nebo dva litry. Voda má v těle velmi důležité funkce: reguluje tělesnou teplotu, je základem většiny procesů probíhajících v našem těle, tvoří většinu našeho tělesného složení.

Vodu tělu dodáváme třemi způsoby: za prvé pouhým pitím, za druhé zásobováním potravou a za třetí si ji vyrábíme vlastními silami díky procesům spalování tuků, bílkovin a sacharidů. Z těla ho tedy vždy vyloučíme více, než dodáme zevně. Není tak úplně pravda, že bychom měli vypít 2 litry denně.

Jde o průměrnou hodnotu, která nezohledňuje životní styl a druh konzumovaných jídel. Předpokládá se, že v průměru – z čisté, vypité vody – bychom měli do těla dodat asi litr tekutin. Deficit tekutin v těle se pozná celkem snadno. Pochybnosti by měla vyvolat tmavá moč, náhlá žízeň, bolesti hlavy nebo únava. Neměli byste však pít příliš mnoho vody. Příliš vysoké dávky také odvodňují organismus.

Proč omezovat cukr?

Cukr je zákeřná přísada. Najdeme ji téměř všude a máme ji rádi, protože si ji spojujeme s něčím příjemným. Existuje však více důvodů, proč se cukru vzdát nebo ho alespoň hodně omezit.

Je všeobecně známo, že cukr nepříznivě ovlivňuje udržení štíhlé linie, je příčinou zubních problémů a má na svědomí některá civilizační onemocnění. Je zodpovědný za vznik rakoviny, kardiovaskulárních chorob, hypertenze a aterosklerózy. Málokdo však ví, že cukr také snižuje emoční stabilitu, takže ovlivňuje duševní zdraví.

Někteří specialisté mu také vyčítají, že snižuje odolnost organismu a činí ho náchylným k nemocem. Zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku stejně – někteří říkají ještě více – než sůl. Cukr vám tedy vůbec nevadí, jak říkala jakási známá reklama, a seznam vedlejších účinků je velmi dlouhý. Cukr funguje jako droga – je návykový a potřebujeme ho stále více. Je to také drahé.

Stévie

Stévie není jen sladidlo – je to zdravá náhražka cukru. Je to také název rostliny, ze které se sladidlo vyrábí. Na trhu je velmi populární a jeho obliba roste. Není divu, protože má prakticky stejné výhody. Mezi ty nejdůležitější patří: přírodě blízký původ, velmi nízký glykemický index a prakticky nulová kalorická hodnota. Je vhodný na pečení dortů, koktejlů a dezertů.

Na pultech obchodů ho najdete ve velmi odlišných formách: od tekutých přes tablety až po prášek. Novinkou je možnost vlastního pěstování stévie v květináči a možnost použití sušených nebo čerstvých listů. Při nákupu přípravku ze stévie věnujte zvláštní pozornost jejímu složení, protože se často míchá s jinými sladidly, včetně těch syntetických.

Nejméně zpracovaná stévie je hnědé nebo nazelenalé barvy. Dokonale bílý, vzhledem podobný cukru, je většinou kombinací více látek. Stévie je mnohem účinnější než cukr a několik desítekkrát sladší, i když ne každému vyhovuje její charakteristická dochuť.

Zdraví