Pevnou svalovou hmotu potřebují nejen kulturisté, ale i lidé zabývající se amatérským sportem chtějí mít správně vytvarovanou postavu. Proces rozvoje jednotlivých svalových skupin však závisí na mnoha faktorech. Jde o individuální predispozice a charakter používané stravy. V případě intenzivního cvičení nestačí proteinový doplněk, je třeba pamatovat i na aminokyseliny nebo kreatin, které jsou stavebními kameny svalů.
Pokud po pár minutách tréninku cítíte, že začínáte ztrácet výkon, může se jednat o nedostatek kreatinu. V této situaci stojí za to nasytit svaly tímto doplňkem. Za tímto účelem se prvních pár dní užívá zvýšená dávka a poté se vrací ke standardní. První fáze vám umožní akumulovat kreatin ve svalech, což se projeví zvýšením síly a zrychlením anabolických procesů. Kreatin také podporuje transport živin do svalových vláken. Užívání ve formě tablet je méně účinné než podávání ve formě séra nebo prášku. Souvisí to mimo jiné s procesem vstřebávání.
Maximální síla v tréninku
Suplementace při intenzivním tréninku je nejen skvělým pomocníkem k dosažení zamýšlených účinků, ale také výbornou ochranou organismu před účinky všemožných nedostatků. Mnoho lidí se omezuje na užívání vitamínových a minerálních přípravků, někdy však nestačí. V případě zvýšené zátěže kloubů se vyplatí sáhnout po chondroitinu a když nám chybí síla, zabere kreatin.
Při vystavování organismu přetížení je však nutné dodat mu také správné množství cenných živin, jako jsou nenahraditelné bílkoviny nebo sacharidy. V tuto chvíli je nejlepší sáhnout po gainerech. Jsou to živiny určené téměř všem, kteří potřebují další podporu. Jedná se o kombinované přípravky, s vysokým obsahem jednoduchých i složených sacharidů a bílkovin. Výrobci se starají i o doplňkové složky, jako jsou BCAA větvené aminokyseliny, dusíkaté boostery zodpovědné za transport živin do svalů, kreatin nebo mastné kyseliny.
Bezpečnost užívání doplňků stravy po a před tréninkem
Pro mnoho lidí není jasné, zda jsou doplňky před a po tréninku bezpečné pro zdraví a jaký je jejich skutečný účinek na lidské tělo. Je to důsledek neznalosti, ale i mnoha nepravdivých názorů zveřejněných na webu nebo na fórech pro sportovce. Mnoho lidí také pochybuje o účinnosti užívání podobných doplňků – tvrdí, že tyto živiny více škodí, než podporují rozvoj svalů.Sportovní výživa a trenéři, kteří se těmito produkty zabývají každý den, jsou jiného názoru.
Výroba takových živin je založena na neustálých laboratorních testech, jejichž účelem je neustále testovat složení produktů. Výzkum je pod dohledem mnoha inženýrů a specialistů na výživu. Hlavním předpokladem tohoto výzkumu je optimalizovat produkt do takové míry, aby ideálně vyhovoval potřebám sportovců. Složení produktů není tajné – živiny tohoto typu obsahují především bílkoviny, sacharidy a minerální látky. Působení těchto složek je jednoduché – mají podpořit tělo při tréninku a potréninkové regeneraci.