Specifičnost živin pro sochařství

Specifičnost živin pro sochařství

Snad každý kulturista nebo silový sportovec sní o dokonalé plastice, tedy jasně vyrýsovaných a zdůrazněných svalech a zároveň bez nadměrného tělesného tuku. Jaké jsou tedy účinné metody k vytvoření krásné a velkolepé sochy?

Je velmi důležité užívat doplňky stravy, které účinně spalují tuky. Pro kulturisty je to zbytečné. Pravidelným používáním a dávkováním bude vaše postava téměř „bez tuku“. Mnoho odborníků doporučuje například Authority Lipobur nebo stejně dobré: Man Scorch, Trec Clenburexin.

Samotné „spalovače“ tuku však nestačí. Abyste dosáhli požadovaných výsledků, musíte mít individuálně vybraný trénink. Vyplatí se proto mít svého trenéra, který naši pohybovou aktivitu povede tak, aby byla pro nás individuálně vhodná.

Nakonec se vyplatí dbát na správnou stravu, která má být mimo jiné bohatá na bílkoviny. Musí být konzumovány v potravinách a doplňcích stravy (do 3-4 gramů na kilogram tělesné hmotnosti dospělého, poměrně masivního muže).

Výhody doplňku beta-alaninu

Beta-alanin (neboli kyselina 3-aminopropionová) je aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v našem těle. V kombinaci s histidinem tvoří karnosin, který se nachází ve svalech. Proč tedy výrobci vytvářejí doplňky na bázi beta-alaninu?

  • snížení svalové únavy (hlavně díky karnosinu),
  • větší vytrvalost při fyzické námaze a tím minimalizace únavy při tréninku (acidobazická rovnováha ve svalech),
  • příznivější regenerace, regenerace po tréninku a snížení bolestivosti svalů, která je někdy po tréninku cítit,
  • karnosin dodává svalům správné pH,
  • Beta-alanin přispívá k tomu, že trénink může být delší a intenzivnější,
    -při kombinaci této aminokyseliny s kreatinem se výrazně zvýší čistá svalová hmota a síla.

Suplementy beta-alaninu oceňují především kulturisté a lidé věnující se fitness, volí je však i sportovci jiných disciplín (hlavně silových sportů).

Živiny pro kulturisty s HMB

Podle definice je HMB (B-hydroxy-B-methylbutyrát) mastná kyselina s krátkým řetězcem, která se v těle objevuje z aminokyseliny, jako je leucin. Jde o přípravek, který podporuje růst svalové tkáně a zároveň odstraňuje tukovou tkáň. Zajímavé je, že je to vynikající alternativa k zakázaným dopingovým prostředkům.

Každá silná námaha těla přispívá k vytvoření katabolického procesu, který poškozuje nebo ničí svalové bílkoviny, a to má za následek ztrátu svalové hmoty. Aby se tomu zabránilo, tělo si vytváří kyselinu hydroxymethylmáselnou, zkráceně HMB.

Proč byste měli konzumovat doplňky bohaté na HMB? Především proto, že tato kyselina maximalizuje účinnost konzumovaných bílkovin. Jeho užívání umožňuje neustálý, neochvějný nárůst svalové tkáně (a zároveň brání procesu hydratace svalových buněk). Důležité je, že užíváním HMB můžete nabrat i 1-2 kilogramy svalové hmoty, která je zbavena tukové tkáně – během 6 týdnů.

Doplňky